רשמים מליל המדענים

אתמול התקיים באוניברסיטת תל-אביב ליל המדענים. זהו אירוע שבמסגרתו מדענים מסבירים לקהל הרחב מה הם עושים. האירוע מתקיים באירופה מאז 2007 ובשנים האחרונות גם בישראל.

באתי לאירוע עם בני משפחתי. היה מלהיב מאוד. האירוע כלל לא רק הסברים של מדענים, אלא מגוון מאוד גדול של פעילויות שקשורות לפעילות האוניברסיטה. באירוע היו המון המון אנשים. הדגמות היו מפוצצות, לפעמים עד כדי דוחק שהקשה לראות ולשמוע. בהרצאות שנכנסיתי אליהן היה הרבה קהל. היה תור לכניסה למגרשי החניה מסביב לאוניברסיטה. הרבה משפחות, וגם כיתות שלמות מתיכונים וחטיבות ביניים. היה משמח לראות כמה אנשים מתעניינים במדע ובמה קורה באוניברסיטה.

אנחנו התחלנו את הביקור בסיור במעבדה של פרופ' אלי ג'רבי בפקולטה להנדסה. אלי חוקר שימושים של אנרגית מיקרוגל, והוא והסטודנטים שלו הכינו סיור מעניין שכלל מצגת וכמה הדגמות.

ההדגמה הראשונה הסבירה את המושג של גלים עומדים בעזרת תנור מיקרוגל שעבר קצת שיפצורים. אלי ותלמידיו חיברו בתוך התנור התקן שנקרא גל-בו, שזה בעצם תעלת מתכת שגלי המיקרו נשארים בתוכה. בגל בו הם יצרו חריץ שדרכו אפשר להשחיל כמה דפי נייר.

הם השחילו את חבילת הניירות, סגרו את דלת התנור, והפעילו אותו. אחרי כמה שניות הם הוציאו את הניירות, שנחרכו בהתאם לתבנית הגלים העומדים בגל-בו (המרחק בין החריכות הוא חצי מאורך הגל שהתנור מייצר).

ההדגמה הבאה היתה יותר קרובה לאחד מנושאי המחקר במעבדה: קידוח בעזרת מיקרוגל. אנרגית מיקרוגל מנותבת לאלקטרודה שמונחת מעל לוח זכוכית. האנרגיה מתרכזת בנקודה קטנה בזכוכית. מכאן הם יכולים לקדוח בזכוכית, אבל בהדגמה הזו הם איפשרו לה להפוך לפלזמה שצפה לה ככדור אש בתוך כלוב מתכת. ה-"סורגים" של הכלוב מיועדים למנוע מקרינה לדלוף מתוך המתקן, אבל הם לא צפופים ואפשר בקלות לראות דרכם את כדור האש.

משם הלכנו לרחבה המרכזית של האוניברסיטה, אבל בדרך עצרנו לטעום שחזור של בירה מצרית עתיקה. לא היתה לה תסיסה חזקה, אבל היא היתה מאוד טעימה.

הדבר הראשון שראינו בכיכר המרכזית היה קונצרט של תזמורת כלי הנשיפה של האוניברסיטה, שסטודנטים מכל הפקולטות מנגנים בה להנאתם. לא ידעתי שיש כזו תזמורת באוניברסיטה. הם ניגנו יפה מאוד והתקבץ מסביבם הרבה קהל.

בכיכר היו הרבה במות קטנות שעליהן נערכו הדגמות מדעיות קטנות. רובן הוכנו על ידי היחידה לנוער שוחר מדע, וגם מסביבן התקבץ הרבה מאוד קהל.

אכלנו בדוכני אוכל שהוקמו בכיכר (גם חלק מהקפטריות היו פתוחות), והצצתי לרגע לאולמות שנערכו בהם הרצאות. התמונה הראשונה היא מהרצאה של פרופ' דן לאור על השיר "על מגש הכסף", והשניה מהרצאה בפקולטה לאומנות (איני יודע מי המרצה).

כשהילדים התעייפו חזרנו. נשארתי בהרגשה שלא הספקתי מספיק.

פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: